Okul Öncesi


Eğitim hayatının ilk basamağını oluşturan anasınıflarımızda, 48-72 ay aralığındaki çocuklara eğitim verilerek; MEB Okul Öncesi Eğitim programı ve tüm eğitim modelleri entegre edilerek, zenginleştirilmiş TED okullarına özgün program uygulanır. Öğrencilerimizin gelişimsel gereksinimleri esas alınarak eğitim programımızda gelişim alanlarının birbiri ile olan dinamik etkileşimi okul olgunluğu kazandıracak şekilde desteklenir.


Okulumuzda öncelik verdiğimiz dersler arasında olan değerler eğitimi; çocukların saygı,sevgi, adalet, işbirliği, dürüstlük, sorumluluk, güven gibi değerleri ayırt etmeleri ve yaşama geçirmeleri amaçlanır. Soyut olan değerler kavramı somut deneyimlere dönüştürecek etkinlikler ile çocuklara aktarılır.

Zenginleştirilmiş değerler etkinliklerinin yanı sıra, 6 yaş grubu öğrencilerimiz, “Kıvrık Nerede? TED Değerler Eğitimi Seti” ile sınıf ortamında, öğrendikleri değerleri yaşantıya dönüştürürler.


Türkçe derslerinde verilen dil etkinlikleri ile öğrencilerimizin Türkçeyi doğru ve güzel konuşmaları ve sözcük dağarcıklarının geliştirilmeleri hedeflenir. Bu amaçla, tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmece, sohbet, resimli kitap okuma, öykü anlatma, taklit oyunları, pandomim, dramatizasyon, öykü tamamlama vb. etkinlikler yapılır.


Anasınıflarımızın eğitim alanında bulunan fen ve matematik atölyemizde; Eğlenceli Bilim ve GEMS’ in gözetimli keşif yöntemine göre tasarlanmış etkili ve heyecanlı etkinlikleri ile öğrencilerimizin temel fen ve matematik kavramlarını anlayarak, yaparak-yaşayarak tecrübe etmeleri esas alınır.


Anasınıflarımızda yabancı dil eğitim programı, hizmet içi eğitimlerle desteklenen, kendilerini sürekli yenileyen, nitelikli ve tecrübeli yabancı ve Türk İngilizce öğretmenlerimizden oluşan seçkin bir kadroyla yürütülür. Yoğun bir İngilizce programının uygulandığı anasınıflarımızda, İngilizce’nin doğal yollarla kazanımı sağlanır. Okulumuzda uygulanan İngilizce programının temel amacı, çocuklarımıza İngilizceyi sevdirmek, başka bir dille de iletişim kurabileceklerinin farkına varmalarını sağlayarak bu dili öğrenmeye karşı istek uyandırmaktır. Aktif öğrenme modelini içeren, sözel iletişimin geliştirilmesini amaçlayan programımız ile öğrencilerimiz dili yaşayarak ve eğlenerek öğrenirler. İngilizceyi duymak ve konuşmaktan zevk alarak günlük yaşamlarında olabildiğince çok pratik yaparak bilgilerini pekiştirirler.

Dil eğitimimiz, Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı esas alınarak hazırlanan ve tüm TED okullarında uygulanan K12 bütünlüğündeki TED’e özgün İngilizce müfredatı doğrultusunda gerçekleștirilir.Türk Eğitim Derneği tarafından hazırlanan TEDdy’s Ready A ve TEDdy’s Ready B eğitim setlerinin kullanıldığı okulumuzda ,TEDdy’s Ready İngilizce Eğitim Setimiz, çocukların öğrenmeye en açık oldukları okul öncesi dönemde, İngilizce’yi şarkılar, oyunlar, öyküler, etkinlikler, görseller ve animasyonlarla eğlenerek öğrenmelerine yardımcı olacak çok sayıda materyalle kapsamlı bir şekilde hazırlanmıştır. Buna ek olarak, TEDdy’s Ready Vitamin Online Eğitim Programı aracılığıyla da İngilizce eğitimi güçlendirilmektedir. TEDdy’s Ready, öğrencilere temel dil becerileri kazandırırken, telaffuz, tonlama, vurgulama gibi konularda da temel dil eğitimi sağlanmasına yardımcı olmaktadır. İnteraktif eğitim materyalleri kullanılarak, yabancı ve Türk öğretmenler ile el ele yürüyen pratik tabanlı karma bir eğitim sistemi oluşturulmuştur.

İngilizce Beceri programımız, öğrencilerimizin İngilizceyi kullanarak farklı temaları ve konuları keşfetmelerini sağlayacak şekilde ana ders programı ile paralel hazırlanmıştır.
“Reggio Emilia” unsurları kullanılarak özel tasarlanan İngilizce sınıflarımız, bağımsız öğrenmeyi teşvik etmektedir. Matematik, rol yapma, bilim ve doğa, sanat ve ince motor gelişimlerini destekleyen alanlarımızın yanı sıra, ‘Unit of Study ’alanımız da çocukların keşfetmeye teşvik edildiği Montessori ‘den ilham alınarak hazırlanmış etkinlikleri içermektedir. Kullandığımız materyaller, öğrencilerimizin harfleri tanımalarını güçlendirmek için TED Phonics programı ile aynı doğrultudadır.
Tüm bu uygulamalar ile anaokulumuzda dil eğitimi içselleştirilir, anaokulundan üniversiteye uzanan önemli yolculuğun ilk ve güçlü adımları atılır.

Kindergarten English News


Öğrencilerimizin bireysel ilgi ve yeteneklerini keşfedebilecekleri bir zaman dilimidir. Ritm, halk oyunları, denizcilik, action team (müzikli jimnastik ve dans), satranç gibi etkinliklerden birinde yıl boyunca eğitim alır ve o alanda temel becerileri kazanmaları beklenir.


Okul öncesi öğrencilerimize hem müzik sevgisi hem de müzik yoluyla kendilerini ifade etme becerisi kazanmalarını sağlayacak çalışmalar ve metotlar yer alır. Müzikli oyunlar, müzik, dil, dans ve hareketlerin birlikteliğini temel alan “Orff Metodu” uygulanır. Bunun yanı sıra temel müzik bilgisi, drama ve görsel materyallerle öğrencilere öğretilmektedir.


Satranç eğitimi; planlı hareket etme, hızlı ve doğru düşünebilme, kendine güven duygusunun oluşması gibi birçok faydanın yanında; çocuklarımızın kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, doğru karar almalarına yardımcı olur.


Sanat çalışmalarıyla çocuklarımızın yaratıcılıklarını geliştirecekleri, duygu ve düşüncelerini ortaya koyabilecekleri imkanlar sunulur. Sanat çalışmalarında üç boyutlu inşa çalışmaları, çeşitli boyalar, baskı teknikleri ve artık malzeme değerlendirme çalışmaları yapılır. Öğrencilerimiz dönem içerisinde okulumuzda açılan sergilere katılarak sergileme ve sergi kültürü edinirler.


Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama, problem çözme becerilerini geliştirme, eleştirel düşünme yeteneğini geliştirme, sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi geliştirme, iletişim becerilerini ve dinleme becerilerini geliştirme, kendini tanıma, sanat anlayışı ve ruhunu kazandırma, eleştirel düşünme becerileri, olayları değerlendirme yeteneği gibi kazanımları öğretmeyi amaçlar.


Öğrencilerimizin beden eğitimi ve sosyal etkinlikler yoluyla ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, bedenen, ruhen ve fikren sağlıklı, vatanını ve milletini seven, dürüst ve mutlu bireyler olarak yetişmeleri amaçlanmaktadır. Beden Eğitimi derslerinde öğrencilerimizin okul içi ve okul dışı serbest zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirebilmeleri, yapıcı ve yaratıcı yeteneklerini geliştirebilmeleri hedeflenmektedir.

Sporda başarının en temel şartının spor bilincinin küçük yaşta kazandırılması ve yeteneklerin keşfedilerek doğru yönlendirme ve eğitimlerle geliştirilmesidir. Bunun bilinci içinde öğrencilerimize spor yapma alışkanlığını anaokulu çağındayken kazandırmak için çalışıyor, beceri ve yetenekleri doğrultusunda onları çeşitli spor branşlarına yönlendiriyoruz.
OKUL ÖNCESİ HABERLERİ


P4C Eğitimi Nedir?

25 Haziran 2018

P4C, birlikte düşünme ve bireysel düşünmeye ekstra ortam yaratmak için oluşturulan bir eğitim metodudur. Öğrenciler kavramlarla çalışır. Kendini…


Öğretmenlerimiz Atölye Çalışmalarında Ekip Ruhunu Pekiştirdi

20 Haziran 2018

Akademik yılın sonunda bir araya gelen öğretmenlerimiz, seminer dönemindeki atölye saatlerinde cam füzyon, seramik ve müzik çalışmaları için…Anaokulu Kep Töreni’nde Büyük Mutluluk!

7 Haziran 2018

TED İzmir Koleji miniklerini coşkuyla 1. Sınıfa uğurladık. Ana sınıfları 6 yaş grubu öğrencilerimiz, 5 Yaş sınıfı kardeşlerine…


SWAPDAYS’18 – Geri Dönüşüm Günleri Başlıyor!

30 Mayıs 2018

TED İzmir Koleji Öğrenci Birlikleri ve Okul Aile Birliği’nin desteği ile çevre kaynaklarının tahribi ve tükenmesine karşı, duyarlı…


Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Gezisi

29 Mayıs 2018

TED İzmir Koleji Anasınıfı 6 yaş grubu, Ege Üniversitesi botanik bahçesine keyifli bir gezi düzenledi. Öğrencilerimizi çılgın profesör…


TED Okulları Uludağ Yaz Kampı

24 Mayıs 2018

TED Okulları Uludağ Yaz Kampı’nın 28 Ağustos-3 Eylül kamp dönemi için kayıtları devam ediyor. Kamp detayları ve kayıt…


Anasınıfı Portfolyo Sunumları

23 Mayıs 2018

5- 6 yaş anasınıflarımızda portfolyo sunumlarımızı başarı ve keyifle tamamladık.   Öğrencilerimiz, 2. dönem içerisinde öğrendiklerini uygulamalı aktiviteleri…


TED Çikolata ile Siz de Eğitime Destek Olun!

23 Mayıs 2018

Bu Bayramda da Eğitime Destek Olmanın En Tatlı Yolu; TED Çikolata. tedcikolata@ted.org.tr


TED Anneler Günü Çikolatası

5 Mayıs 2018

13 Mayıs Anneler Günü için özel olarak hazırlanan TED Çikolatasını alarak, maddi olanaksızlıklar nedeniyle gelecek kaygısı taşıyan öğrencilerimizin burslu okumasını sağlayabilirsiniz….


27. Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi

3 Mayıs 2018

Bu yıl 27.si düzenlenen ‘International Conference on Educational Sciences’ (27. Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi)’nin ‘Education in the Changing…


ted_izmir_koleji_wheelchair_dance_project_etkinligi_1

Wheelchair Dance Project Etkinliği

25 Nisan 2018

Bedensel engellilerden oluşan WHEELCHAIR DANCE PROJECT- WCDP, DEÜ Devlet Konservatuarı Bale Bölümü öğrencileri ve Hollandalı s’OTTOvoces acapella korosu…


TED İzmir Koleji 23 Nisan Etkinlikleri

24 Nisan 2018

18 Nisan’da TED İzmir Koleji Sanat Akademisi öğretmen ve öğrencilerinin konseri ile başlayan 23 Nisan kutlamalarımız, okulumuzdaki coşkulu…


5_yas_acik_sinif_etkinligi_4

5 Yaş Gökkuşağı Sınıfı Açık Sınıf Etkinliği

21 Nisan 2018

5 Yaş Gökkuşağı Sınıfı, Dünya Çocukları kapsamında Açık Sınıf etkinliğimizi veli katılımımız ile gerçekleştirdik. Çocuklar aileleri ile birlikte…


ted_izmir_koleji_denizcilik_kulubu_1

TED İzmir Koleji Denizcilik Kulübü Eğitimleri

20 Nisan 2018

Okulumuzun Denizcilik Kulübünde bulunan 5-6 yaş ve 1. sınıf öğrencileri, denizcilikte temel bilgiler hakkında eğitim alırlarken; uygulamalı derslere…


TED_izmir_koleji_23_nisan_konseri_4

TED İzmir Koleji 23 Nisan Konseri

19 Nisan 2018

TED İzmir Koleji Sanat Akademisi öğretmen ve öğrencileri, Sanat Akademisi Akademik Kurul üyesi Prof. Cana Gürmen, ve Yrd….


ted_izmir_koleji_anaokulu_piknigi_2

TED İzmir Koleji Anaokulu Pikniği

17 Nisan 2018

Geçtiğimiz günlerde, anasınıflarımız ile bahçemizde baharı karşılamak adına piknik yaptık. Evlerimizden getirdiğimiz yiyeceklerimizi arkadaşlarımız ile paylaşmanın ve açık…


ted_izmir_koleji_23_nisan_sosyalmedya

TED İzmir Koleji 23 Nisan Etkinliği

12 Nisan 2018

23 Nisan’ı coşkuyla kutluyoruz! TED İzmir Koleji Sanat Akademisi öğrencileri ve Prof. Cana Gürmen ile Yrd. Doç. Dilbağ…


erg_2018_egitimde_iyi_ornekler_1

ERG 2018 Eğitimde İyi Örnekler Konferansı

11 Nisan 2018

Bu yıl 15.’si düzenlenen ERG 2018 “Eğitimde İyi Örnekler” Konferansına yapılan 827 başvuru arasından seçilen 68 sözlü sunumdan…


orada_bir_koy_var_uzakta_gezisi_7

Orada Bir Köy Var Uzakta Gezisi-Belenbaşı Köyü

10 Nisan 2018

Anasınıfı öğrencilerimiz geçtiğimiz günlerde köy hayatını mercek altına aldı. Şalvarlarını giyip yemenilerini bağlayan öğrencilerimiz, köy sokaklarında yürüyüp kuzuları…